HPMC v cementové omítce: vlastnosti zabraňující poklesu a zadržování vody

Právě díky obsahu HPMC v cementové omítce se vrstva omítky o tloušťce 15–25 mm dokáže přilnout ke svislé stěně, zůstává dostatečně dlouho tvárná, aby ji bylo možné vyhladit a dokončit, a po vytvrzení vytvoří tvrdý povrch odolný proti praskání, nikoli kluzký, prašný a popraskaný povrch. Hydroxypropylmethylcelulóza poskytuje dvě vlastnosti, které charakterizují profesionální omítání – odolnost proti stékání a zadržování vody – a třetí vlastnost, která si získává přízeň aplikátorů: zpracovatelnost. Tato příručka vysvětluje mechanismus zabraňující stékání, úlohu retence při hydrataci cementu a při prevenci trhlin, doporučenou viskozitu a dávkování a také to, jak HPMC interaguje s přísadami pro vnášení vzduchu ve vyváženém složení omítky.

Polykarboxylátový superplastifikátor
HPMC v cementové omítce: vlastnosti zabraňující stékání a zadržování vody 4

Úvod

Cementová omítka (v britském slovníku „render“, v americkém „stucco“) je vnější nebo vnitřní povrchová vrstva nanášená na zdivo, tvárnice nebo beton – obvykle ve dvou vrstvách o tloušťce 10–15 mm, ručně stěrkou nebo strojovým nástřikem. Musí splňovat tři požadavky najednou: musí držet na stěně (na svislých i stropních plochách), musí zůstat zpracovatelná po celý pracovní den a musí po vytvrzení vytvořit odolný plášť odolný proti prasklinám. Všechny tři vlastnosti závisí na hydroxypropylmethylcelulóza (HPMC).

Fyzikální zákony jsou neúprosné. 15 mm silná vrstva cementovo-pískové omítky váží přibližně 20–25 kg/m² a bez reologické podpory se před zatuhnutím sesune nebo sklouzne. Podklad za ní – suchý tvárník, cihla nebo hrubý beton – vysaje vodu z čerstvé vrstvy během několika minut, čímž cementu odepře hydratační vodu a vznikne tak slabá, prašná omítka, která popraská již při prvním horkém dni. Ve společnosti TENESSY Chemical, která dodává HPMC a HEMC výrobcům omítek ve více než 40 zemích, pozorujeme u omítek s nedostatečným výkonem stále stejný vzorec: HPMC je sice přítomno, ale je poddávkováno nebo má nesprávné zrnění, retence vody není změřena a nejsou zohledněny sezónní podmínky ani podklad. Tento článek je technickým návodem, jak to udělat správně.

Mechanismus zabraňující prověšení ve svislých aplikacích

Proč mokrá vrstva omítky drží na svislé stěně, místo aby sklouzla dolů? Odpovědí je mez kluzu – minimální smykové napětí, kterému musí tekutina podléhat, než začne téct. HPMC přispívá k mez kluzu dvěma způsoby:

1. Pružnost gelové sítě.** Propletená HPMC polymerní síť se chová jako slabě elastický gel. Při nízkém smykovém namáhání způsobeném gravitací (pomalu se vyvíjející smykové namáhání na rozhraní omítky a podkladu) síť odolává deformaci elasticky – omítka “drží”. Teprve když smykové napětí překročí mez kluzu sítě, dojde k tekutosti. Proto lze dobře namíchanou omítku nanášet v tloušťce 20 mm a přesto si zachová svůj povrch: gravitační smykové napětí zůstává pod mezí kluzu gelu.

2. Tixotropie — tajemství úspěšné práce.** Systémy na bázi HPMC jsou tixotropní: při vysokém střihu způsobeném stěrkou nebo stříkací tryskou se zředí a v klidu opět získají svou strukturu. To je přesně chování, které si štukatér přeje — dostatečně tekutá hmota, aby se dala hladce roztírat a snadno čerpat, a zároveň dostatečně pevná, aby zůstala na místě v okamžiku, kdy se stěrka zvedne. Rychlost obnovy struktury závisí na typu a koncentraci HPMC; typ, který se obnovuje příliš pomalu, stéká, zatímco ten, který se obnovuje příliš rychle, je “tuhý” a práce s ním je únavná.

3. Vytváření můstků mezi částicemi.** Polymerní řetězce vytvářejí můstky mezi částicemi cementu a písku, čímž přispívají ke kohezivní složce meze kluzu, která brání jak sedání, tak segregaci těžších kameniv.

Odolnost proti stékání se měří v laboratoři podle normy EN 13060-1 nebo pomocí jednoduché zkoušky s mokrým nátěrem: na svislý blok se nanese vrstva definované tloušťky a změří se posun směrem dolů v milimetrech. Při použití HPMC o viskozitě 75 000–100 000 mPa·s v poměru 0,2–0,4% lze u 20 mm silné vrstvy udržet stékání pod 2 mm; bez HPMC stejná směs ze zkušebního bloku steče během několika sekund.

Zadržování vody a hydratace cementu

Vysoce účinné superplastifikátory na bázi polykarboxylátů
HPMC v cementové omítce: vlastnosti zabraňující poklesu a zadržování vody 5

Druhým pilířem je zadržování vody, jehož důsledkem je úplná hydratace cementu. Čerstvá omítka čelí dvěma protichůdným požadavkům na vodu: kapilárnímu sání podkladu (které může vodu z omítky vysát během několika minut) a potřebě hydratace cementu (která trvá hodiny i dny). Pokud zvítězí kapilární sání, hydratace se zastaví – cement v blízkosti rozhraní nikdy nevytvoří svou plnou gelovou strukturu a omítka vytvrdne se slabou, porézní, “písčitou” zónou v místě spoje.

HPMC mění rovnováhu. Zvýšením viskozity roztoku v pórech a vytvořením gelového filmu na rozhraní nátěru a podkladu zadržuje v nátěru 85–95% přimíchané vody (zkouška s filtračním papírem podle normy EN 413-2). Výhody se navzájem doplňují:

– **Úplná hydratace** na rozhraní → silná vazba na podklad a soudržná matrice v celém objemu.

– **Řízené vysoušení** → smršťování plastu se rozloží na celé období hydratace, místo aby k němu došlo náhle během prvních hodin, což je hlavní mechanismus vzniku včasných trhlin.

– **Delší životnost povrchu** → omítka zůstává “otevřená” pro stěrkování a finální úpravu a povrch vytváří rovnoměrnou vrstvu, namísto toho, aby místy vysychal nerovnoměrně.

Praktický ukazatel kvality: správně namíchaná omítka se po 24 hodinách dá tvrdě seškrábat stěrkou a hladce se brousí, zatímco omítka s nedostatečnou vazbou se na povrchu drolí, i když zevnitř vypadá ztvrdlá.

Doporučená viskozita a dávkování pro cementovou omítku

| Parametr | Doporučený rozsah | Poznámky |

|—|—|—|

| Viskozita HPMC (roztok 2%, 20 °C) | 75 000–100 000 mPa·s | Standard pro ruční a strojní omítky |

| Dávkování (v poměru k hmotnosti suché směsi) | 0,2–0,4% | 0,25–0,30% – obvyklá výchozí hodnota |

| Cílová hodnota zadržování vody | ≥ 88% (vnější omítka) | Metoda s filtračním papírem |

| Mez průhybu (vrstva 20 mm) | ≤ 2 mm | Zkouška svislým blokem |

| Doba otevření | 30–60 min | Musí zůstat na hladině |

**Proč 75 000–100 000 mPa·s?** Při hodnotách pod ~40 000 jsou mez kluzu a retence příliš nízké pro vrstvy o tloušťce 15–25 mm. Nad 100 000 se směs stává tuhou a “krátkou”, těžko se vyhlazuje do hladkého povrchu a je stále náchylnější k zachycování vzduchu. Rozsah 75 000–100 000 poskytuje nejlepší kombinaci kontroly stékání, retence a zpracovatelnosti pro ruční nanášení. U omítek nanášených strojovým stříkáním lze hodnotu snížit na 40 000–75 000, protože stříkání dodává vlastní kinetickou energii a malta musí protékat hadicí čerpadla.

**Dodržování dávkování.** Držte se v rozmezí 0,2–0,41 TP3T. Při hodnotách pod 0,21 TP3T se znovu objeví průvis a prášení. Při hodnotách nad 0,41 TP3T počítejte s pomalejším tuhnutím (retardéry), povrchem, který zůstává měkký a lesklý po stěrkování, a vyššími náklady bez zvýšení trvanlivosti. Pokud potřebujete lepší kontrolu nad stékáním při stejných nákladech, zvyšte viskozitu dříve, než zvýšíte dávkování.

HPMC a vzduchodávací přísady: rovnováha

Betonové směsi vystavené cyklu zmrazování a rozmrazování těží z řízeného systému vzduchových pórů, a právě v tomto ohledu dochází k interakci mezi HPMC a přísadami pro vnášení vzduchu (AEA, např. alkylethersulfáty sodné nebo produkty na bázi vinsolu), kterou je třeba pochopit:

– **HPMC je samo o sobě mírným stabilizátorem vzduchu.** Stabilizuje mikrobubliny, které se tvoří během míchání, což přispívá k mrazuvzdornosti a snižuje kapilární absorpci vody.

– **AEA přidává systém primárních dutin.** Typické dávkování AEA (0,01–0,051 TP3T) zajišťuje v ztvrdlém omítkovém tělesu obsah vzduchu v rozmezí 5–81 TP3T, což odpovídá požadavkům normy EN 998-1 na mrazuvzdornost.

– **Vzájemné působení:** Stabilizační účinek HPMC může v přítomnosti AEA *zvýšit* obsah vzduchu – naměřený obsah vzduchu může překročit hodnotu 10%, což vede ke ztrátě pevnosti v tlaku a přilnavosti. Naopak za horkých a suchých podmínek čerpání může síť HPMC *potlačit* účinné provzdušnění zahuštěním vodní fáze.

Pravidlo pro sestavení receptury, které učíme: **stanovte dávku AEA až po určení dávky HPMC a změřte obsah vzduchu (tlakovou metodou, EN 1015-7) jak při teplotě 20 °C, tak při nejhorší možné teplotě na staveništi.** Cílový obsah vzduchu pro vnější omítky je 5–8%; pokud je překročen, snižte spíše AEA než HPMC – HPMC zajišťuje přilnavost a zabraňuje stékání, což nelze obětovat. Stejná úvaha platí, když se zákazník ptá, zda má přidat odpěňovač: pouze v případě, že je obsah vzduchu z konstrukčního hlediska příliš vysoký; v opačném případě systém nechte beze změny.

Prevence trhlin: Řízení vysychání, nejen chemie

Odolnost cementové omítky proti praskání se dosahuje především v čerstvém stavu:

1. **Praskliny způsobené plastickým smršťováním** se objevují v prvních hodinách, pokud nátěr ztrácí vodu rychleji, než ji spotřebuje hydratace. Retence a filmotvorné vlastnosti HPMC zpomalují vysychání povrchu, čímž snižují počet a šířku časných prasklinek.

2. **Smršťování při vysychání v pozdějším stadiu** je řízeno složením směsi (zrnitost kameniva, obsah pojiva) a postupy při vytvrzování, přičemž HPMC k tomu nepřímo přispívá tím, že podporuje úplnou hydrataci (méně nehydratované pasty, která by se mohla smršťovat).

3. **Trhliny způsobené pohybem** vyžadují výztuž z RDP a/nebo vláken — HPMC nedokáže zabránit strukturálním pohybům. U omítkových systémů v drsných klimatických podmínkách kombinujte HPMC s 1–3% [RDP](https://tenessy.com/products/redispersible-polymer-powder/) pro pevnost v ohybu a překlenování trhlin.

Upřímné prohlášení, které zákazníkům sdělujeme: HPMC zabraňuje vzniku trhlin, proti kterým je určen (trhliny způsobené vysycháním a smršťováním plastu). Nenahrazuje polymer ani vlákno v případech, kdy je hlavním faktorem teplotní pohyb.

Jak vybrat a ověřit HPMC pro cementovou omítku

Vysoce účinné superplastifikátorové prášky na bázi polykarboxylátů
HPMC v cementové omítce: vlastnosti zabraňující poklesu a zadržování vody 6

1. **Definujte systém.** Nanášení ručně nebo strojově? Vnější (vystavené povětrnostním vlivům) nebo vnitřní? Dvouvrstvé nanášení? Tím se stanoví rozsah viskozity (75 000–100 000 při ručním nanášení, 40 000–75 000 při stříkání) a cílová retence (≥ 88% pro vnější použití).

2. **Nastavte dávku na 0,251 TP3T a proveďte zkoušky.** Změřte sedání (EN 13060-1), retenci vody (EN 413-2) a dobu zpracovatelnosti. Upravujte v krocích po 0,051 TP3T.

3. **Vyrovnejte AEA s naměřeným obsahem vzduchu.** Cílová hodnota 5–8%; v letních podmínkách proveďte kontrolu znovu.

4. **Sezónní třída.** V horkém podnebí nebo při práci v létě zvažte použití HEMC (vyšší teplota gelace, stabilní retence nad 40 °C) nebo zvyšte dávkování — úplnou analýzu najdete v článku [Mechanismus retence vody u HPMC](https://tenessy.com/hpmc-water-retention-mechanism/).

5. **Ověřte si kvalitu pomocí bezplatných vzorků.** Společnost TENESSY dodává bezplatné vzorky v množství 500–3000 g včetně certifikátu o analýze (COA). Proveďte kompletní sadu testů, porovnejte výsledky se svými současnými referenčními hodnotami a jakmile budou zahájeny výrobní zakázky, dodáme zboží do 7–14 dnů včetně podpory při sestavování receptury.

ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Otázka 1: Jaká viskozita HPMC se doporučuje pro cementovou omítku?

A: 75 000–100 000 mPa·s (roztok 2%, 20 °C) je standardní hodnota pro ručně nanášené cementové omítky. U omítek nanášených strojovým stříkáním lze použít viskozitu 40 000–75 000 mPa·s, protože tlak čerpadla napomáhá toku hmoty. Nižší třídy nedokážou zabránit stékání vrstev o tloušťce 15–25 mm.

Otázka 2: Jaké je dávkování HPMC v cementové omítce?

A: 0,2–0,41 TP3T na hmotnost suché směsi, přičemž typickým výchozím bodem je 0,25–0,301 TP3T. Držte se v tomto rozmezí: při hodnotě nižší než 0,21 TP3T dochází k protékání a prášení; při hodnotě vyšší než 0,41 TP3T dochází ke zpomalení tuhnutí, vzniku měkkých lesklých povrchů a zbytečným nákladům.

Otázka 3: Jak HPMC zabraňuje stékání cementové omítky?

A: HPMC vytváří propletenou gelovou síť s mezí tekutosti, která odolává gravitačnímu smykovému namáhání. Tato síť je tixotropní – při smykovém namáhání stěrkou se zředí a v klidu se opět zpevní –, takže nátěr se snadno roztírá, ale na stěně si zachovává svou tloušťku. Síla této sítě závisí na stupni viskozity a dávkování.

 Otázka č. 4: Může HPMC omezit tvorbu trhlin v omítce?

A: Ano, pokud jde o trhliny vzniklé při schnutí. HPMC zadržuje vodu, takže nátěr schne pomalu a cement se plně hydratuje, čímž se omezuje plastické smršťování a vznik vlasových trhlin. V případě trhlin způsobených konstrukčními pohyby nebo teplotními změnami přidejte RDP nebo vlákna – HPMC nedokáže zabránit trhlinám způsobeným pohybem podkladu nebo extrémními teplotními výkyvy.

 Otázka č. 5: Mám pro omítku použít HPMC nebo HEMC?

A: Obě varianty fungují; výběr závisí na klimatických podmínkách. HPMC (teplota gelace ~58–64 °C) je ideální pro mírné podnebí. HEMC má vyšší teplotu gelace a mírně silnější retenční schopnost, což z něj činí lepší volbu pro horké podnebí a letní termíny, kdy se s maltou pracuje při teplotách nad 40 °C. Mnoho výrobců používá HPMC v zimě a HEMC v létě.

 Otázka č. 6: Ovlivňuje HPMC dobu tuhnutí cementové omítky?

A: Ano, mírně. HPMC mírně zpomaluje hydrataci – při pracovních dávkách se počáteční tuhnutí může prodloužit přibližně o 30–90 minut. To je obvykle výhodou při omítání (delší doba zpracování), ale v chladném počasí nebo v případech, kdy je vyžadováno rychlé tuhnutí, je třeba dodržet dávkování na prověřeném minimu a zvážit použití urychlovače tuhnutí.

Závěr

HPMC v cementové omítce zajišťuje dvě vlastnosti, na nichž závisí profesionální omítání – odolnost proti stékání díky mezní pevnosti gelové sítě a zadržování vody, které zaručuje úplnou hydrataci cementu – a navíc zpracovatelnost a řízené schnutí, které zabraňují prášení a předčasnému praskání. Díky viskozitním třídám 75 000–100 000 mPa·s při obsahu 0,2–0,4%, obsahu vzduchu vyváženému pomocí AEA v rozmezí 5–8% a strategii sezónních tříd (HEMC v horku) vykazuje omítkový systém předvídatelný výkon v různých klimatických podmínkách a na různých podkladech. Společnost TENESSY Chemical vyrábí HPMC, HEMC a RDP pro stavební účely vyráběné na linkách německé konstrukce, dodávané do více než 40 zemí, přičemž ke každé objednávce poskytujeme bezplatné vzorky o hmotnosti 500–3000 g, certifikát o složení (COA) a dodací lhůtu 7–14 dnů. Zašlete nám svůj recept na maltu a podmínky na staveništi – pomůžeme vám přizpůsobit dávkování a typ produktu.

**Doporučené produkty:** [HPMC](https://tenessy.com/products/hpmc-hydroxypropyl-methyl-cellulose/) | [HEMC](https://tenessy.com/products/hemc-hydroxyethyl-methyl-cellulose/) | [RDP](https://tenessy.com/products/redispersible-polymer-powder/)

**Doporučená literatura:** [Mechanismus zadržování vody HPMC v materiálech na bázi cementu](https://tenessy.com/hpmc-water-retention-mechanism/) | [HPMC v suchých maltových směsích](https://tenessy.com/hpmc-in-dry-mix-mortar/)

Obrázek Author:Nina
Autor: Nina

Sdílet:

Hledáte dodavatele?

Poslední příspěvek

Obrázek Nina Li

Nina Li

Ahoj, jmenuji se Nina, v chemickém průmyslu pracuji již 10 let a ráda bych se s vámi podělila o tento článek. Pokud máte zájem o nějaké produkty, neváhejte mě kontaktovat.

Kontaktujte mě

Poptávka nyní

Získejte nejlepší nabídky a vzorky zdarma.
3K4T8LLtmuFao9a3
普人特福的博客cnzz&51la pro wordpress,cnzz pro wordpress,51la pro wordpress

Spojte se s námi

Vyplňte a získejte vzorek zdarma nebo se poraďte o dalších informacích.